

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.575 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Dissipation | 31 W |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 302 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.7 A |
| Rds On Max | 105 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 9.5 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 10 ns |
| Rise Time | 10 ns |
| Gate Charge | 5.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 105 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.7 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92918
Ext.Price$0.92918
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92918 | $0.92918 |
| 10 | $0.75821 | $7.58210 |
| 25 | $0.69989 | $17.49725 |
| 50 | $0.64605 | $32.30250 |
| 100 | $0.59636 | $59.63600 |
| 300 | $0.56976 | $170.92800 |
| 500 | $0.54436 | $272.18000 |
| 1000 | $0.51837 | $518.37000 |
